Помина долго време откако смислив навистина оригинален туторијал и оваа вечер конечно ја имав музата да направам нешто што ќе се истакне. Веќе можам да видам како ова упатство ќе стане класично ремек-дело штом ќе добие популарност, затоа само седете назад и читајте, не заборавајте да ја обележите оваа веб-страница и да се претплатите на нашата храна, за да бидете сигурни дека никогаш нема да пропуштите ниту една од нашата иднина упатства и бесплатни упатства.

Инспирација: Иако денешните хорор филмови се сите прилично вулгарни, многу предвидливи и секогаш разочарувачки, јас ја црпев мојата инспирација од еден од озлогласените и непопуларни филмови – “Долго растојание“, со убавата Моника Кина во главната улога. Немојте да се изненадите ако не заѕвони, ќе бидам изненаден ако ѕвоне. Сепак, јас самиот ја сакам насловната/постерот на овој филм, оригиналниот заплет и решив да направам моја мала сценографија со моја мала заплет, која повеќе или помалку се рефлектира во плакатот на филмот.

00

Значи, да започнеме. Големината на платното е навистина ваш избор, можеби ќе сакате да ја направите малку подолга или уште поголема затоа што првично работиме со ха мала слика овде.

1

Насликајте го вашето платно во темна боја, користевме #211f1f.

2

Земете една од грунгите позадини што сакате да ги користите, проверете дали е доволно бледа и не е премногу темна. Користивме одлична слика од овде.

Не треба да користите обоена стара хартија како што користев овде. Можете исто така да користите површина од тули, старо дрво или која било друга текстура со стар изглед, бидејќи ова нема да биде вашиот лајтмотив, само ни треба нешто да биде на позадината.

Откако ќе ја преземете текстурата што сакате да ја користите, да преминеме на следниот чекор.

Залепете ја позадината што сте ја преземале на темното платно со кое работите. Ќе треба или да ја промените или да ја намалите големината. Не се мачев да ја преземам целосната верзија на оваа позадина, па само ја зедов малата слика и ја истегнав преку платното бидејќи во овој случај, не ни пречи да изгубиме малку квалитет.

Откако ќе се залепи и промени големината, поставете ги опциите за позајмување на позадината на „Шалче“. Треба да изгледате вака..

3

Откако оваа позадина ќе се измеша, ајде да додадеме уште некои хорор-гранџ ефекти. Ако нијансата на вашето платно се испостави дека е различна - не грижете се, ние ќе го презапишеме сето тоа во црно-бело, така што боите се ирелевантни во моментот.

Следно, зедовме оваа убава слика за отпечаток од прст, наречена „Тинт црно 2“. Повторно, залепете го на вашето платно, променете ја големината и поставете го малку над средината…

4

Поставете ги опциите за мешање на „Потемна боја“ и Непроѕирност до 80%.

Вака горе-долу треба да изгледа.

5

Следното нешто што ни треба е модел за нашиот главен лик во филмот. Овде навистина не можам да ве советувам, слободно користете која било фотографија што навистина ви се допаѓа, ако сакате - искористете ја вашата и потоа испечатете ја како постер, ова може да биде одлична идеја за вашата спална соба! Значи... Изберете слика на девојка. Сакавме да одиме со драматичен изглед, па избравме фантастична фотографија направена од Золт Дрехер на жена на дожд. Можете да го преземете овде.

Отворете ја датотеката во вашиот Adobe Photoshop. Оваа датотека беше премногу темна, па требаше да ги поправиме сенките, инаку, во нашиот конечен (темен) резултат нема да можеме да го видиме нејзиното лице.

Оди до Сликата >>   Прилагодувања >> Сенка / Нагласи. Применете ги следните (автоматски) поставки…

6

Притиснете ОК.

Сега, оди на Слика >> Прилагодувања >> Карта на градиент. Изберете градиент помеѓу бело и црно, ова треба да биде стандардно. Ако добивате „негативна“ слика (со почитувани бои), само кликнете на полето „обратно“. Благодарение на корекцијата на сенка/нагласување што ја направивме во претходниот чекор, ќе добиете класична црно-бела фотографија со добар контраст.

7

Сакаме сето тоа убаво да се спои, па ја поставуваме фотографијата на девојката над сите слоеви што ги имаме досега и ја поставуваме опцијата за мешање на „Шалче".

Не грижете се ако добиете неуредна мешавина на слики бидејќи и тоа ќе го поправиме подоцна. Најважно е сликата на главниот лик (жена, во нашиот случај) да биде видлива и не премногу темна.

За да избегнете претходниот слој со отпечатоци од прсти да го замагли нашиот карактер, користете ја алатката Eraser со мека четка за да ги отстраните сите отпечатоци од нејзиното лице и тело.

8

Сакаме да додадеме уште повеќе на нашите дизајн на постер, бидејќи е филмски постер, мора да има КОНЦЕПТ. И мора да го одразува и претставува тој плашлив и мистериозен концепт. Така погледнав убаво и тешко фотографија од пат, снимен од романскиот фотограф Пнити Марта, и реши да се вклопи за да го свитка во нашата композиција.

Фотографирајте го патот и поставете го над густото платно, но под слоевите на лицето и отпечатоците од прсти на жената. Поставете ги опциите за мешање на „Luminosity“, исто како што гледате на сликата подолу.

планински пат

Досега, ова треба да биде вашиот резултат. Имајте на ум дека ако работите со различни слики, а не со оние што ги користевме за ова упатство за Photoshop, вашиот резултат може да биде различен, потемни или полесни, со подобар или најлош контраст. Обидете се да продолжите да го следите упатството и да видите дали ќе биде подобро кога ќе додадеме повеќе слоеви.

привремено резултат

Следно, ни треба драматичен, класичен хорор елемент и не можев да замислам подобра залидна фотографија за користење од тоа Силуета од Кети Каплан. Ја направив нејзината слика и бидејќи уште еднаш не сакав да чекам да се преземе големата слика, ја искористив малата и ја истегнав за да одговара на големината на платното, што исто така ми даде малку пикселиран заматен ефект што сакав да го постигнам. .

Залепете ја малата слика (или голема) на врвот на вашето дигитално платно, притиснете Ctrl + T, и додека го држите SHIFT притиснато копче, за да се избегне губење на пропорцијата.

сенка за раце

Поставете ја непроѕирноста на Силуета на 80%.

Повлечете го слојот на силуетата под слојот за девојче и отпечатоци од прсти, но сепак држете го над слојот за фотографирање на патот. Сликата подолу треба да ги одразува вашите досегашни резултати. Ако сте ја изгубиле патеката со низите на слоеви и како резултат на тоа, вашиот постер се покажува прилично различен, еве го редоследот на нашите слоеви досега, од дното кон врвот:

Темно (#211f1f) слој во боја >> Гранџ хартија >> Пат >> Силуета на сенки >> Отпечатоци од прсти >> Девојка на дождот

слој на сенка

Следно, кога ќе имаме одлична црно-бела позадина (таа стана црно-бела кога поставивме безбоен слој на силуета над неа), време е да ги додадеме зачинетите мали детали и наслов. Да почнеме со клише што ќе го има секој хорор филм, а повеќето од нив ќе го имаат и на плакатот - нож облеан со крв! (Да, конечно стигнавме до делот за сечкање!) Изберете кое било оружје што ви се допаѓа; отидовме со класичен кујнски нож што го риболов и од SXC.hu. Исечете ја белата позадина (во мојот случај само го избришав bg со еден клик користејќи ја алатката Magic Eraser Tool, потоа изберете го преостанатиот дел (самиот нож, изберете го со држење на копчето CTRL и притискање на слојот во вашата палета на слоеви), потоа Отидов на Select >> Modify >> Contract и го поставив на 1 px, потоа притиснав Shift + CTRL + I за да го обратите изборот и притиснете Delete. Воила, ножот е уредно исечен.

Ставете го ножот некаде на дното на платното за да се осигурате дека нема да прикрие ниту еден од нашите внимателно избрани знаци.

слој со нож

Време е да се додаде наслов кој застрашува. Бидејќи нашиот постер е прилично зафатен, направив нов слој и користејќи црна боја со мека четка, додадов мал црн облак на дното, каде што планирам да го поставам мојот наслов.

темна дамка од црна магла

За да го украсам уште малку, зедов и една од облиците што ги имам во мојот компјутер и ја додадов на врвот на црниот облак за да му дадам на нашиот постер повеќе готски изглед.

16

Зедов уште една форма, со малку посветла нијанса и ја ставив над слојот од црниот облак. Сега ова му дава на постерот повеќе ѓаволско расположение.

хорор постер фотошоп ефект на слика

Конечно, најважниот дел – насловот. Ние го искористивме Фонт Birch Std да се напише „Лора“ во бело, 109pt букви; и го ставивме името над црната дамка што претходно ја направивме на долниот дел од платното.

постер со ефект на слика

Применете ги овие поставки за градиент, со одење до Слој >> Стил на слој >> Преклопување на градиент.. Може да додадете и сенка како ние, но само ако имате темно целокупно чувство на платното, инаку сенката ќе го расипе мистериозниот изглед.

19

Вториот збор во нашиот наслов е напишан со ракопис, што е повеќе типично за хорор филмовите и сугерира дека психопат всушност самиот го напишал, со крв. Решивме да користиме оптимистички именуван фонт - „Chiller“ (чини 29,00 американски долари за преземање). Исто така, само изберете црвена/црвена нијанса по ваш избор и нанесете лесен градиент, за да му дадете на фонтот поголема длабочина.

20

Тоа е се, навистина. Се надевам дека уживавте во упатството и ќе ви помогне да создадете нешто убаво за себе, вашето семејство или вашите пријатели.

00
преземете ја датотеката PSD, плаќање преку PayPal

PSD-датотеката што ја преземате е ТОЧНО со иста големина како и сликата за преглед што ја гледате, односно 546*655 пиксели и ги прикажува сите слоеви што ги гледате во упатството. Ние НЕ продаваме или се поврзуваме со фотографи чии слики биле користени. Оваа PSD-датотека е САМО за учење, доколку не успеете да го следите упатството, можете да ја преземете изворната датотека и да научите подобро од неа.