Бесплатните веб-прокси може да бидат ваше решение доколку сакате заобиколете ги ограничувањата на веб-страниците деблокирајте ги веб-страниците. овие веб-прокси-сервери дејствувајте како посредници помеѓу вашиот уред и блокираната веб-локација, овозможувајќи ви безбедно и анонимно пристап до која било содржина.

Во овој дел, составивме листа на топ 100 бесплатни веб-прокси што може да ви помогне заобиколете ги ограничувањата на веб-страниците и деблокирајте која било веб-страница што ја сакате.

Без разлика дали сте на работа, училиште или во земја каде што цензурата на интернет е висока, овие бесплатни веб-прокси може да ви помогнат да пристапите до содржината што ви треба. Овие прокси-центри за податоци можат да одблокираат сè што е ограничено во вашиот регион, од платформи за социјални медиуми до страници за стриминг.

Значи, ако ви здосади да гледате пораки „Одбиен пристап“, време е да ги погледнете овие бесплатни веб-прокси кои можат да ви помогнат заобиколете ги ограничувањата на веб-страниците и деблокирајте ја мрежата.

Топ 100 бесплатни веб-прокси за пристап до блокирани веб-страници во 2024 година

#Бесплатен веб-проксиКлучни карактеристикиЗабелешка за претпазливост
1.Бесплатен прокси HideMyAssМоже да има ограничувања во брзината и достапните локации.Не е потребна регистрација; SSL е обезбеден.
2.ProxySite.comОбезбедува суштинска анонимност и е лесен за употреба.Бесплатната услуга може да дојде со реклами.
3.KProxySSL-шифриран и поддржува повеќе локации.Брзината може да биде ограничена во бесплатната верзија.
4.СкривачБесплатната верзија може да понуди ограничени опции за серверот.Обезбедува суштинска анонимност, лесен за користење.
5.Веб-прокси VPNBookЕдноставен интерфејс со некои уникатни карактеристики.Брзината и стабилноста може да се разликуваат.
6.Whoer.netМожеби нема да ги поддржува сите веб-локации.Ограничени функции во бесплатната верзија.
7.МегапроксиБесплатната верзија има строги ограничувања за користење.Може да се користи со сајтови за видео стриминг.
8.CroxyProxyКрие. Мене веб-проксиТие се ограничени на одредена количина на пренос на податоци.
9.Тие се ограничени на одредена количина на пренос на податоци.Без реклами, без политика на дневници.анонимни
10.Високата анонимност и приватност може да бараат платена верзија.Основна, едноставна услуга за прокси.Високата анонимност и приватност може да бараат платена верзија.
#Бесплатен веб-проксиКлучни карактеристикиЗабелешка за претпазливост
11.Веб-прокси на ZalmosНуди SSL безбедност за шифрирано прелистување.Високо приспособлив, поддржува различни веб-локации.
12.FilterBypassСпецијализиран за деблокирање на YouTube и социјалните мрежи.Бесплатна услуга, но брзината и сигурноста може да се разликуваат.
13.4верпроксиОтстранува скрипти и објекти за дополнителна безбедност.Поддржано од реклами, со потенцијални ограничувања на брзината.
14.СлободенМожеби не секогаш обезбедува стабилни врски.Тие се специјално дизајнирани за сајтови за видео стриминг.
15.SSL проксиШифрирано прелистување со SSL безбедност.Ограничени функции и помали брзини во бесплатната верзија.
16.UnblockVideos.comБесплатната верзија има ограничувања во споредба со платената услуга.Перформансите и брзината може да бидат неконзистентни.
17.Скриј го моето имеНуди низа опции за сервер и безбедно прелистување.Потребна е регистрација, а бесплатниот пробен период е ограничен.
18.ПроксиНоваРедовно ја ажурира својата листа на прокси.Брзината и квалитетот на прокси може да се разликуваат.
19.Паметни DNS-проксиОбезбедува бесплатен пробен период на нивната услуга Smart DNS.ToI е прелистувач
20.ToI е прелистувачToI не е прелистувачРазлично од типичните прокси, со уникатно искуство на прелистување.
#Бесплатен веб-проксиКлучни карактеристикиЗабелешка за претпазливост
21.Бесплатен веб-прокси VPNBookБесплатната верзија може да има ограничени карактеристики.Брзината и изборот на сервер може да се разликуваат.
22.HideMyIPОвозможува анонимно прелистување на веб со криење на IP.Можеби не е погодна за стриминг или активности со висок пропусен опсег.
23.HideSterНема политика за дневници и обезбедува сигурна заштита на SSL.Бесплатната услуга може да вклучува реклами.
24.WebProxy.toЕдноставен интерфејс со основни карактеристики на прокси.Едноставна прокси услуга.
25.NewIPNow.comНуди повеќе избори за IP адреса за прелистување.Ограничени функции во бесплатната верзија.
26.DontFilter.usПримарен кориснички интерфејс со потенцијални ограничувања на брзината.Може да вклучува реклами, а доверливоста може да варира.
27.ProxyOneОбезбедува анонимно прелистување со SSL безбедност.Може да има помали брзини и содржина поддржана од реклами.
28.JustProxy ОКСе фокусира на сервери со седиште во ОК за прелистување.Може да има помали брзини и содржина поддржана од реклами.
29.Нинџа веб-проксиОвозможува деблокирање на веб-локации со кориснички интерфејс.Бесплатна услуга, но може да не ги поддржува сите веб-локации.
30.OrangeProxyПогоден за безбеден пристап до блокирани веб-локации.Брзината и стабилноста може да се разликуваат со бесплатната верзија.

Важни размислувања: бесплатните веб-прокси може да бидат корисни за заобиколување на ограничувањата на содржината, но тие често доаѓаат со ограничувања во однос на брзината, безбедноста и достапните функции. Дополнително, бесплатните прокси не може секогаш да го обезбедуваат нивото на приватност и безбедност што се очекува, така што нивното разумно користење е од суштинско значење, особено за чувствителни задачи. За поцврсти и безбедни опции, размислете за користење на реномирани VPN услуги.

Користењето на овие бесплатни веб-прокси е лесно. Сè што треба да направите е да го внесете URL-то на веб-локацијата до која сакате да пристапите во веб-прокси, а тој ќе се погрижи за останатото. Со овие анонимни веб-прокси, вашите онлајн активности се чуваат приватни и можете да прелистувате на интернет без да се грижите дека ќе бидете следени или следени. Затоа, почнете да ги користите овие веб-прокси денес и уживајте во поотворено и неограничено интернет искуство.

Останете во тек за повеќе информации за тоа зошто бесплатните веб-прокси се неопходни и како да го изберете вистинскиот за вашите потреби.

Зошто да користите бесплатни веб-прокси?

Бесплатните веб-прокси се одлично место за почеток доколку барате алатки за приватност преку Интернет што може да ви помогне анонимно да пребарувате на интернет.

Топ 100 бесплатни веб-прокси за пристап до блокирани веб-страници во 2024 година - Блог Lorelei Web Design

Овие прокси-сервери дејствуваат како посредници помеѓу вашиот уред и веб-локацијата на која се обидувате да пристапите, овозможувајќи ви да ја маскирате вашата IP адреса и да уживате анонимно сурфање. Но, зошто треба да ги користите? Еве неколку придобивки од користењето бесплатни веб-прокси:

Подобрена онлајн приватност

Една од главните придобивки од користењето бесплатни веб-прокси е тоа што тие нудат подобрена приватност на интернет. Со рутирање на вашиот интернет сообраќај преку прокси-сервери, овие анонимни веб-прокси помогнете да ја маскирате вашата IP адреса и да ја шифрирате вашата врска, што ќе му отежне на некој да ги следи вашите онлајн активности.

Без разлика дали прелистувате платформи за социјални медиуми или пристапувате до чувствителни информации, бесплатните веб-прокси може да ви помогнат да ја задржите вашата историја на прелистување приватна.

Пристапете до блокираната содржина

Друга предност на бесплатните веб-прокси е тоа што тие ви дозволуваат да ги заобиколите ограничувањата на веб-локациите наметнати од вашата мрежа или локалните власти. Ако се соочувате со блокади на веб-локации или цензура, пристапниот веб-прокси-сервер може да ви помогне брзо да пристапите до која било блокирана веб-локација.

Без разлика дали сакате да го следите вашето омилено ТВ-шоу или да го проверите вашиот Facebook feed, анонимно сурфање со бесплатни веб-прокси е вашиот клуч за отклучување на веб.

Лесен за користење

Бесплатните веб-прокси се едноставни за користење и не бараат посебно техничко знаење. Сè што треба да направите е да го внесете URL-то на веб-локацијата до која сакате да пристапите прокси-сервер, и добро сте да одите. Дополнително, многу бесплатни веб-прокси се целосно веб-базирани, што значи дека нема да треба да преземате софтвер или додатоци.

Рентабилно

Како што сугерира името, бесплатните веб-прокси се бесплатни, што ги прави исплатлива опција за секој што сака да ја подобри својата онлајн приватност. За разлика од VPN или други алатки за приватност преку Интернет што може да биде скапо, бесплатните веб-прокси нудат едноставно и буџетско решение за анонимно сурфање.

Накратко, бесплатните веб-прокси нудат бројни придобивки, вклучително и подобрена приватност на интернет, анонимно сурфање и пристап до блокирана содржина. Овие онлајн алатки за приватност ви овозможуваат да уживате во безбедно и беспрекорно прелистување без да ја загрозите вашата приватност. Па зошто да не ги пробате?

Како го избирате вистинскиот бесплатен веб-прокси?

Ако сакате да пристапите до блокираните веб-локации, изборот на примерна бесплатна веб-прокси услуга е од клучно значење. Еве неколку фактори што треба да се земат предвид при изборот на веб-прокси:

Безбедност

Кога станува збор за приватноста на интернет, безбедноста е најважна. Бара веб-прокси услуги кои користат HTTPS шифрирање за да ја обезбедат вашата безбедна врска. Исто така, изберете прокси со репутација за одржување на приватноста на корисниците и избегнување на прекршување на податоците.

Забрза

Брзината на поврзување е исто така суштинска при изборот на услуга за веб-прокси. Бавните прокси може да бидат фрустрирачки за користење, што го прави вашето искуство со прелистување бавно и не реагира. Побарајте веб-прокси со брзи брзини на поврзување за да обезбедите непречено прелистување.

Сигурност

Избери доверливи веб-прокси услуги со евиденција за обезбедување стабилни врски. Некои веб-прокси може да доживеат прекини или проблеми со серверот, што ги прави несигурни за пристап до блокирани веб-локации. Побарајте прокси со минимален прекин за да се осигурате дека можете да пристапите на веб секогаш кога е потребно.

Компатибилност

Проверете дали вашата веб-прокси услуга е компатибилна со вашиот уред и прелистувач. Некои веб-прокси може да не работат со одредени прелистувачи или оперативни системи, што може да ги ограничи вашите опции за прелистување. Побарајте веб-прокси компатибилни со претпочитаниот уред и прелистувач за да обезбедите непречено и непречено прелистување.

Следејќи ги овие совети, можете да ја изберете примерната бесплатна веб-прокси услуга за вашите потреби и да уживате во безбедното прелистување. Не заборавајте да користите реномирани веб-прокси и редовно да проверувате дали има ажурирања за да ја максимизирате вашата приватност и безбедност на интернет.

Совети за безбедно користење на бесплатни веб-прокси

Иако бесплатните веб-прокси се одличен начин да се заобиколат ограничувањата на веб-локациите, нивното безбедно користење за да се заштити вашата онлајн приватност е од суштинско значење. Еве неколку совети што треба да ги имате на ум:

1. Избегнувајте внесување чувствителни информации

Кога користите веб-прокси, избегнувајте да внесувате чувствителни информации како што се лозинки или детали за кредитна картичка, бидејќи тие може да не го обезбедуваат истото ниво на безбедност како прокси-сервер или VPN. Наместо тоа, користете реномирана алатка за приватност на интернет за да ги заштитите вашите чувствителни податоци.

2. Користете реномирани веб-прокси услуги

Избери веб-прокси услуги со добра репутација за одржување на приватноста и безбедноста на корисниците. Редовно проверувајте дали има ажурирања и користете само добро познати веб-прокси за да го минимизирате ризикот од малициозен софтвер или напади на фишинг.

3. Проверете ги поставките на прелистувачот

Проверете дали поставките на вашиот прелистувач се конфигурирани да го користат веб-проксито за максимална приватност. Дополнително, овозможете ја опцијата за чистење на историјата на прелистување и колачињата за да ви помогне да ги задржите вашите онлајн активности приватни.

4. Користете прокси-сервер со HTTPS шифрирање

Погрижете се вашиот веб-прокси да има HTTPS шифрирање, што ја шифрира вашата врска и ги штити вашите онлајн активности од љубопитните очи. Ова помага вашето анонимно сурфање да биде приватно и безбедно.

Следејќи ги овие совети, можете да ја максимизирате вашата онлајн приватност додека уживате во безбедно и анонимно сурфање со бесплатни веб-прокси.