Дизајните на границите за училишни проекти ги враќаат спомените од моите училишни денови. Во училиште, нацртав прекрасен дизајн на рабовите на воведната хартија, и секоја страница од проектот имаше некаква граница.

Дизајните на границите се пријатни за креирање, а јас уживав да ги цртам. Тоа всушност беше прилично смирувачко.

Дизајните на границите (или обрасците на границите) се користат за обложување на површината на одредена форма која содржи содржина (текст, слика, мотив, дизајн итн.). Покрај тоа што го насочува вниманието кон содржината внатре, секој дизајн на граница спречува содржината да избега од дефинираните граници.

Во ова видео, ќе ви покажам како да нацртате убава граница за првата страница од вашиот проект, тетратка, дневник со куршуми или обична хартија А4. Идеи за декорација на проектни датотеки.

80 лесни гранични дизајни за училишни проекти - Блог Lorelei Web Design

Значи, вашиот проект за училиште за убијци е подготвен. Сте ги истуриле срцето, душата и околу еден галон кафе во него. Добар е колку што е, но сè уште му недостига тој завршен допир. Тоа е како да носите смокинг без машна или фустан без вистинскиот пар штикли. Она што му треба е стил на стил, поп на бои. Она што му треба, пријателе, е дизајн на граница.

Пред да навлеземе во светот на креативните рачно изработени дизајни на граници за проекти, ајде брзо да заобиколиме. Можеби размислувате да ги искористите вашите лукави вештини за да дизајнирате и продавате маици онлајн. Ако е така, еве неколку платформи каде што можете да го покажете вашиот талент:

ПлатформаОпис
ПечатенВи овозможува да продавате прилагодени производи за печатење преку Интернет со решение за испраќање капка.
TeespringВи овозможува да дизајнирате и продавате сопствена линија за брендирана облека без однапред трошоци.
Стока од АмазонНуди можност да ги продавате вашите дизајни на маици директно на пазарот на Амазон.
Црвена бојаПлатформа за независни уметници со лојална база на клиенти и енергична заедница.

Кога владее едноставноста: Топ 10 лесни дизајни на граници за училишни проекти

Ајде да започнеме со едноставни, лесни дизајни на граници за училишни проекти. Овие дизајни можеби се лесни, но запомнете, понекогаш, помалку е повеќе!

 1. Граница со точки: Безвременска класика! Земете маркер или пенкало и точки по должината на рабовите на вашиот проект.
 2. Граница со риги: Изберете две бои и наизменично ги наизменично во пруги.
 3. Брановидна граница: Ставете ја капата за уметник и нацртајте брановидни линии за разигран допир.
 4. Геометриска граница: Кругови, квадрати, триаголници – изберете ја вашата форма и започнете со скицирање.
 5. Аголни дизајни: Чувајте го центарот обичен и фокусирајте се на аглите. Обидете се со цветен или геометриски дизајн за софистициран изглед.
 6. Граница на меурчиња: Нацртајте преклопувачки кругови со различни големини за шампанско ефект.
 7. Граница со ѕвездички: Ѕвездите никогаш не успеваат да импресионираат. Одете на еден ред ѕвезди или повеќе за ефект на ѕвездена ноќ.
 8. Срцева граница: Покажете му малку љубов на вашиот проект со граница направена од срца.
 9. Граница на Шеврон: Серија V форми создава модерна и стилска граница.
 10. Граница на виножито: Што е подобро од граница? Шарена! Нацртајте граница на тема виножито за живописен допир.
80 лесни гранични дизајни за училишни проекти - Блог Lorelei Web Design

Креативен рачно изработен дизајн на граници за проектот: Следниот 10

Понекогаш, вашиот проект бара допир на креативност. Еве десет креативни рачно изработени рабови за проекти за да го додадат тој уметнички шмек.

 1. Лиснато граница: Нацртајте различни видови листови или стапчете со еден вид. Додајте зелени нијанси за реален допир.
 2. Цветна граница: Скицирајте различни видови цвеќиња. Можете или да ги обоите или да ги оставите монохроматски за елегантен изглед.
 3. Граница со шема: Бидете креативни со шаблони. Цик-цак, вител, точки - небото е граница.
 4. Граница на животните: Изберете го вашето омилено животно и нацртајте мали верзии од него околу границата.
 5. Граница на овошје: Нацртајте ситни верзии на вашите омилени овошја. Ова може да биде забавен и шарен додаток на вашиот проект.
 6. Племенска граница: Одете на племенски модел за напнат изглед.
 7. Граница со чипка: Дезенот од чипка може да му даде елегантен шмек на вашиот проект.
 8. Граница на стрипот: Претворете ја вашата граница во стрип. Ова функционира одлично за проекти поврзани со литература или уметност.
 9. Граница со исечена хартија: Научете се со ножици и хартија во боја. Исечете облици и залепете ги на границата.
 10. 3D граница: Дајте му на вашиот проект поп со 3D раб. Нацртајте облици кои создаваат илузија на длабочина.

80 лесни гранични дизајни за училишни проекти - Блог Lorelei Web Design

Шарени креации: Дизајн на граници за хартија со големина А4 Шарена

Бојата има моќ да трансформира проект. Еве десет шарени дизајни на рабови кои можат да го однесат вашиот проект од бла до прекрасен.

 1. Граница за зајдисонце: Рекреирајте ги боите на зајдисонце за смирувачки ефект.
 2. Подводна граница: Користете сини нијанси и нацртајте подводни суштества за морска тема.
 3. Граница на прашуми: Нацртајте егзотични растенија и животни во живописни бои за див допир.
 4. Граница на градскиот пејзаж: Нацртајте шарена градска хоризонта околу вашиот проект.
 5. Карневалска граница: Реплицирајте ги боите и енергијата на карневалот на вашата граница.
 6. Граница на блокови во боја: Изберете смели, контрастни бои и пополнете ја вашата граница со големи блокови на бои.
 7. Вселенска граница: Границата на тема галаксија со ѕвезди и планети може да биде навистина надвор од овој свет!
 8. Граница за врзување-боја: Направете фанки ефект на тај-боја на вашата граница.
 9. Сјајна граница: Кој не сака малку сјај? Нанесете лепак на вашата граница и посипете сјај над неа.
 10. Граница „Сјај во мракот“.: Користете боја што свети во темнина за раб што свети дури и во темница.

За дигиталните волшебници: Топ 10 дизајни на дигитални граници

Ако креирате дигитален проект, Photoshop и Illustrator можат да ви бидат најдобри пријатели. Еве десет дизајни на дигитални граници кои можат да го однесат вашиот проект на следното ниво.

 1. Граница за мозочен удар со четка: Користете ефект на четка за обоен изглед.
 2. Пожарна граница: Со вистинските алатки, можете да креирате граница што изгледа како да е запалена!
 3. Водна граница: Користете воден ефект за освежувачки изглед.
 4. Неонска граница: Создадете ефект на неонски знак за футуристички допир.
 5. Граница на табла: Ефектот на таблата со креда може да му даде на вашиот проект винтиџ изглед.
 6. Ледена граница: Користете леден ефект за раб што изгледа кул (игра на зборови).
 7. Светлечка граница: Создадете блескава граница што го истакнува вашиот проект.
 8. Анимирана граница: Додадете допир на движење со анимирана граница.
 9. Граница за уметност на пиксели: Ако сте љубител на ретро игри, рамката за уметност со пиксели може да биде забавен додаток.
 10. Граница со шема: Користете пополнување шаблон за брза и лесна граница.

Конечните 10: Дизајн на граници што им пркосат на категориите

Конечно, еве десет уникатни дизајни на граници кои им пркосат на категориите. Тие се спој на едноставност, креативност, боја и дигитална уметност.

 1. Граница на оригами: Користете оригами хартија за да создадете единствена граница.
 2. Бод граница: Нацртајте линија околу вашиот проект што изгледа како линија за бод.
 3. Граница на весникот: Исечете ленти од весници и залепете ги на вашата граница.
 4. Филмска лента Граница: Нацртајте филмска лента за рамка совршена за филмови или фотографски проекти.
 5. Патна граница: Нацртајте пат со мали автомобили за симпатичен, разигран допир.
 6. Граница на сијалицата: Нацртајте светилки за проект поврзан со идеи или иновации.
 7. Музичка граница: Цртајте музички ноти за проект поврзан со музика.
 8. Граница со знаме: Нацртајте знамиња на различни земји за проект поврзан со географија или меѓународни работи.
 9. Бонбони граница: Нацртајте ги вашите омилени бонбони за сладок допир.
 10. Граница на карта: Нацртајте карта на светот за проект поврзан со патување или географија.

Заклучок

Запомнете, клучот за одличен дизајн на границата не лежи во неговата сложеност, туку во неговата релевантност за вашиот проект. Добро избраната, убаво изработена граница може да го направи вашиот проект да се истакне, да ја покаже вашата креативност и, што е најважно, да ја одрази вашата единствена личност. Затоа, повелете, изберете дизајн и креирајте проект на кој сте горди!