U bë një kohë e gjatë që kur dola me një tutorial vërtet origjinal dhe këtë mbrëmje, më në fund pata muzën për të bërë diçka që do të binte në sy. Unë tashmë mund të shoh se si ky tutorial do të bëhet një kryevepër klasike sapo të fitojë popullaritet, kështu që thjesht rri duarkryq dhe lexoni, mos harroni të shënoni këtë faqe interneti dhe të regjistroheni në furnizimin tonë, për t'u siguruar që nuk do të humbisni kurrë asnjë nga e ardhmja jonë mësime dhe falas.

Frymëzim: Edhe pse filmat horror të sotëm janë të gjithë mjaft të lezetshëm, shumë të parashikueshëm dhe gjithmonë zhgënjyes, unë e kam marrë frymëzimin tim nga një prej filmave famëkeq dhe jopopullor – “Distanca e gjate“, ku luan bukuroshja Monica Keena. Mos u habitni nëse nuk bie zile, do të habitesha nëse do të binte. Megjithatë, unë vetë e dua kopertinën/posterin e këtij filmi, komplotin origjinal dhe vendosa të bëj peizazhin tim të vogël me komplotin tim të vogël, i cili pasqyrohet pak a shumë në posterin e filmit.

00

Pra, le të fillojmë. Madhësia e kanavacës është me të vërtetë zgjedhja juaj, ju mund të dëshironi ta bëni atë pak më të gjatë ose edhe më të madhe, sepse ne fillimisht punojmë me një imazh të vogël këtu.

1

Ngjyrosni kanavacën tuaj në një ngjyrë të errët, ne kemi përdorur #211f1f.

2

Merrni një nga sfondet gringy që ju pëlqen të përdorni, sigurohuni që të jetë mjaft i zbehtë dhe jo shumë i errët. Ne përdorëm një imazh të mrekullueshëm nga këtu.

Ju nuk keni nevojë të përdorni letër të vjetër të njollosur siç kam përdorur këtu. Mund të përdorni gjithashtu sipërfaqe tullash, dru të vjetër ose çdo teksturë tjetër me pamje të vjetër, sepse ky nuk do të jetë motivi juaj, thjesht na duhet diçka që të jetë në sfond.

Pasi të keni shkarkuar teksturën që dëshironi të përdorni, le të kalojmë në hapin tjetër.

Ngjitni sfondin që keni shkarkuar në kanavacën e errët me të cilën po punoni. Do t'ju duhet ose të ndryshoni përmasat ose ta hiqni atë. Nuk u mundova të shkarkoja versionin e plotë të këtij sfondi, kështu që thjesht mora imazhin e vogël dhe e shtriva atë në kanavacë, sepse në këtë rast, nuk na shqetëson të humbasim pak cilësinë.

Pasi të keni ngjitur dhe ndryshuar madhësinë, vendosni opsionet e huadhënies së sfondit në "Mbulesë“. Ju duhet ta keni atë të duket kështu..

3

Pasi të jetë përzier ky sfond, le të shtojmë disa efekte të tjera horror-grunge. Nëse nuanca e kanavacës tuaj rezulton të jetë e ndryshme - mos u shqetësoni, ne do t'i mbishkruajmë të gjitha bardh e zi, në mënyrë që ngjyrat të jenë të parëndësishme për momentin.

Më pas, morëm kjo imazh i bukur i gjurmëve të gishtërinjve, i quajtur "Tint black 2". Përsëri, ngjiteni në kanavacën tuaj, ndryshoni përmasat dhe vendoseni pak mbi mes…

4

Vendosni opsionet e përzierjes në "Ngjyrë më e errët” dhe Opacity për të 80%.

Kështu duhet të duket pak a shumë.

5

Gjëja tjetër që na duhet është një model për personazhin tonë kryesor në film. Këtu nuk mund t'ju këshilloj, mos ngurroni të përdorni çdo foto që ju pëlqen vërtet, nëse dëshironi - përdorni tuajën dhe më pas printojeni si poster, kjo mund të jetë një ide e shkëlqyer për dhomën tuaj të gjumit! Pra… Zgjidhni një foto të një vajze. Ne donim të shkonim me një pamje dramatike ndaj zgjodhëm një foto fantastike të realizuar nga Zsolt Dreher e një gruaje në shi. Mund ta shkarkoni këtu.

Hapni skedarin në Adobe Photoshop tuaj. Ky skedar ishte shumë i errët, kështu që na duhej të korrigjojmë hijet, përndryshe, në rezultatin tonë përfundimtar (të errët) nuk do të mund ta shohim fytyrën e saj.

Shkoni tek Imazh >>   Rregullimet >> Hije / Theksim. Aplikoni cilësimet e mëposhtme (automatike)…

6

Shtypni OK.

Tani, shkoni te Imazhi >> Përshtatjet >> Harta e gradientit. Zgjidhni gradientin midis të bardhës dhe të zezës, kjo duhet të jetë e paracaktuar. Nëse po merrni një imazh "negativ" (me ngjyra të respektuara), thjesht klikoni kutinë "e kundërt". Falë korrigjimit të hijes/theksimit që bëmë në hapin e mëparshëm, do të merrni një foto klasike bardh e zi me kontrast të mirë.

7

Ne duam që të gjitha të përzihen mirë, kështu që vendosim foton e vajzës mbi të gjitha shtresat që kemi deri tani dhe vendosim opsionin e përzierjes në "Mbulesë".

Mos u shqetësoni nëse keni një përzierje të çrregullt imazhesh sepse ne do ta rregullojmë edhe atë më vonë. Më e rëndësishmja është që imazhi i personazhit kryesor (gruaja, në rastin tonë) të jetë i dukshëm dhe jo shumë i errët.

Për të shmangur që shtresa e mëparshme me gjurmët e gishtave të errësojë karakterin tonë, përdorni mjetin Eraser me një furçë të butë për të hequr çdo gjurmë gishti nga fytyra dhe trupi i saj.

8

Ne duam të shtojmë akoma më shumë në tonën modelimi i posterit, sepse është një poster filmi, duhet të ketë një KONCEP. Dhe duhet të pasqyrojë dhe përfaqësojë atë koncept drithërues dhe misterioz. Kështu që unë shikova një bukur dhe të rëndë foto e një rruge, e realizuar nga fotografi rumun Pniti Marta, dhe vendosëm ta përziejmë për ta palosur në kompozimin tonë.

Merrni fotografinë e rrugës dhe vendoseni mbi kanavacën e ashpër, por poshtë shtresave të fytyrës dhe shenjave të gishtave të gruas. Vendosni opsionet e përzierjes në "Luminosity", ashtu siç shihni në foton më poshtë..

rrugë malore

Deri më tani, ky duhet të jetë rezultati juaj. Kini parasysh se nëse jeni duke punuar me imazhe të ndryshme dhe jo me ato që kemi përdorur për këtë tutorial të Photoshop-it, rezultati juaj mund të jetë i ndryshëm, më i errët ose më i lehtë, me kontrast më të mirë ose më të keq. Mundohuni të vazhdoni të ndiqni tutorialin dhe shikoni nëse bëhet më mirë kur shtojmë më shumë shtresa.

rezulton përkohësisht

Më tej, ne kemi nevojë për një element dramatik, klasik horror dhe nuk mund të mendoja për një foto më të mirë për t'u përdorur sesa Siluetë nga Cathy Kaplan. E mora imazhin e saj dhe duke qenë se edhe një herë nuk doja të prisja që imazhi i madh të shkarkohej, përdora të voglin dhe e shtriva që të përputhej me madhësinë e kanavacës, gjë që më dha edhe një efekt të turbullt pak pikseluar që doja të arrija. .

Ngjitni imazhin e vogël (ose të madh) në krye të kanavacës tuaj dixhitale, shtypni Ctrl + T, dhe gjatë mbajtjes së SHIFT tasti i shtypur, për të shmangur humbjen e proporcionit.

hije dore

Cakto opacitetin e Silhouette në 80%.

Zvarritni shtresën e siluetës nën shtresën e vajzës dhe gjurmëve të gishtërinjve, megjithatë mbajeni sipër shtresës së fotografisë së rrugës. Fotografia më poshtë duhet të pasqyrojë rezultatet tuaja deri tani. Nëse keni humbur gjurmët me sekuencat e shtresave dhe si rezultat, posteri juaj rezulton të jetë mjaft i ndryshëm, këtu është rendi i shtresave tona deri më tani, nga poshtë lart:

Shtresë me ngjyra të errët (#211f1f) >> Letër Grunge >> Rruga >> Silueta e hijes >> Gjurmët e gishtërinjve >> Vajza në shi

shtresa e hijes

Më pas, kur të kemi një sfond të mrekullueshëm bardh e zi (u kthye bardhë e zi kur vendosëm një shtresë siluetë pa ngjyrë mbi të), koha për të shtuar detajet e vogla pikante dhe titullin. Le të fillojmë me një klishe që çdo film horror do të ketë në të, dhe shumica e tyre do ta kenë edhe në poster - thikë e mbuluar me gjak! (po, më në fund arritëm te pjesa e prerjes!) Zgjidhni çdo armë që ju pëlqen; shkuam me një thikë klasike kuzhine që e mora edhe nga SXC.hu. Prisni sfondin e bardhë (në rastin tim sapo fshiva bg-në me një klik duke përdorur mjetin Magic Eraser Tool, pastaj zgjidhni pjesën e mbetur (vetë thika, zgjidhni atë duke mbajtur tastin CTRL dhe duke shtypur shtresën në paletën tuaj të shtresave), më pas Shkova te Select >> Modify >> Contract dhe e vendosa në 1 px. Më pas, shtypa Shift + CTRL + I për të përmbysur përzgjedhjen dhe shtypni Delete. Voila, thika është prerë mirë.

Vendoseni thikën diku në fund të kanavacës për t'u siguruar që ajo të mos errësojë asnjë nga personazhet tanë të zgjedhur me kujdes.

shtresë thike

Është koha për të shtuar një titull drithërues. Meqenëse posteri ynë është mjaft i zënë, bëra një shtresë të re dhe duke përdorur një ngjyrë të zezë me një furçë të butë, shtova një re të vogël të zezë në fund, ku kam në plan të vendos titullin tim.

njollë e errët e mjegullës së zezë

Për ta dekoruar pak më shumë, mora edhe një nga format që kam në kompjuter dhe e shtova sipër resë së zezë për t'i dhënë posterit tonë një pamje më gotike.

16

Mora edhe një formë më shumë, me një nuancë pak më të lehtë dhe e vendosa mbi shtresën e resë së zezë. Tani kjo i jep posterit një humor më djallëzor.

Efekti i imazhit të fotoshopit të posterit horror

Së fundi, pjesa më e rëndësishme - titulli. Ne shfrytëzuam Shkronja Birch Std për të shkruar "Laura's", me të bardhë, 109pt letra; dhe vendosëm emrin mbi njollën e zezë që kemi bërë më parë në pjesën e poshtme të kanavacës.

poster me efekt imazhi

Aplikoni këto cilësime Gradient, duke shkuar te Shtresa >> Stili i shtresës >> Mbivendosja e gradientit.. Mund të shtoni edhe një hije si ne, por vetëm nëse keni një ndjenjë të përgjithshme të errët në kanavacë, përndryshe hija do të prishë pamjen misterioze.

19

Fjala e dytë në titullin tonë është shkruar me shkrim dore, e cila është më tipike për filmat horror dhe sugjeron që një psikopat e ka shkruar vetë, me gjak. Ne vendosëm të përdorim një font të emërtuar në mënyrë optimiste - "Chiller" (shkarkimi kushton 29,00 USD). Gjithashtu, thjesht zgjidhni një nuancë të kuqe / të kuqe të ndezur sipas dëshirës tuaj dhe aplikoni një gradient të lehtë, për t'i dhënë fontit më shumë thellësi.

20

Kjo është e gjitha, me të vërtetë. Shpresoj se ju ka pëlqyer tutoriali dhe do t'ju ndihmojë të krijoni diçka të bukur për veten, familjen ose miqtë tuaj.

00
shkarkoni skedarin PSD, pagesa përmes paypal

Skedari PSD që shkarkoni është PAK madhësia e njëjtë me imazhin paraprak që shihni, p.sh. 546*655 piksele dhe paraqet të gjitha shtresat që shihni në tutorial. Ne NUK shesim ose lidhemi me fotografë, imazhet e të cilëve është përdorur. Ky skedar PSD është VETËM për qëllime mësimore, nëse nuk arrini të ndiqni tutorialin, mund të shkarkoni skedarin burim dhe të mësoni më mirë prej tij.