Hartimet e kufirit për projektet shkollore sjellin kujtime të ditëve të mia të shkollës. Në shkollë, vizatova një dizajn të bukur kufiri në letrën hyrëse dhe çdo faqe e projektit kishte një kufi të një lloji.

Hartimet e kufirit janë të këndshme për t'u krijuar, dhe mua më pëlqeu t'i vizatoja ato. Në fakt ishte mjaft qetësuese.

Modelet e kufirit (ose modelet e kufirit) përdoren për të rreshtuar sipërfaqen e një forme specifike që përmban përmbajtje (tekst, imazh, motiv, dizajn, etj.). Përveç drejtimit të vëmendjes ndaj përmbajtjes brenda, çdo dizajn kufiri parandalon që përmbajtja të shpëtojë nga kufijtë e përcaktuar.

Në këtë video, unë do t'ju tregoj se si të vizatoni një kufi të bukur për faqen e parë të projektit tuaj, fletoren, ditarin e pikave ose letrën e thjeshtë A4. Ide për dekorimin e skedarëve të projektit.

80 dizajne të lehta kufitare për projekte shkollore - Dizajni i uebit i blogut Lorelei

Pra, projekti juaj i shkollës vrasëse është gati. Ju keni derdhur zemrën, shpirtin dhe rreth një gallon kafe në të. Është aq i mirë sa të bëhet, por ende i mungon ajo prekja përfundimtare. Është si të veshësh një smoking pa papion apo një fustan pa palë taka të duhura. Ajo që i nevojitet është një stil stili, një larmi ngjyrash. Ajo që ka nevojë, miku im, është një dizajn kufiri.

Përpara se të futemi në botën e modeleve krijuese të kufijve të punuar me dorë për projekte, le të bëjmë një devijim të shpejtë. Ndoshta po mendoni të përdorni aftësitë tuaja dinak për të dizajnuar dhe shitur bluza në internet. Nëse është kështu, këtu janë disa platforma ku mund të shfaqni talentin tuaj:

platformëPërshkrim
PrintfulJu lejon të shesni produkte të personalizuara të printimit në internet me një zgjidhje për dërgimin me rënie.
TeespringJu lejon të dizajnoni dhe shisni linjën tuaj të veshjeve të markës pa kosto paraprake.
Mallra nga AmazonOfron mundësinë për të shitur modelet tuaja në bluza direkt në tregun e Amazon.
redbubbleNjë platformë për artistë të pavarur me një bazë besnike klientësh dhe një komunitet të gjallë.

Kur mbretëron thjeshtësia: 10 modelet më të lehta të kufirit për projektet shkollore

Le të fillojmë me dizajne të thjeshta e të lehta kufitare për projektet shkollore. Këto dizajne mund të jenë të lehta, por mbani mend, ndonjëherë, më pak është më shumë!

 1. Kufiri me pika: Një klasik i përjetshëm! Merrni një shënues ose një stilolaps dhe vendosni një pikë përgjatë skajeve të projektit tuaj.
 2. Kufiri me vija: Zgjidhni dy ngjyra dhe alternoni ato në vija.
 3. Kufiri me onde: Vendosni kapelën tuaj artistike dhe vizatoni vija me onde për një prekje lozonjare.
 4. Kufiri gjeometrik: Rrethe, katrorë, trekëndësha – zgjidhni formën tuaj dhe filloni të skiconi.
 5. Dizenjot e këndit: Mbajeni qendrën të thjeshtë dhe fokusohuni në qoshet. Provoni një dizajn me lule ose gjeometrik për një pamje të sofistikuar.
 6. Kufiri i flluskës: Vizatoni rrathë të mbivendosur të madhësive të ndryshme për një efekt me flluska.
 7. Kufiri i mbushur me yje: Yjet nuk dështojnë kurrë të bëjnë përshtypje. Shkoni për një rresht të vetëm yjesh ose shumëfish për një efekt të natës me yje.
 8. Kufiri i zemrës: Tregojini projektit tuaj pak dashuri me një kufi të bërë nga zemra.
 9. Kufiri Chevron: Një seri formash V krijon një kufi modern dhe elegant.
 10. Kufiri i Ylberit: Çfarë ka më mirë se një kufi? Një shumëngjyrëshe! Vizatoni një kufi me temë ylberi për një prekje të gjallë.
80 dizajne të lehta kufitare për projekte shkollore - Dizajni i uebit i blogut Lorelei

Dizajn kreativ i kufirit të punuar me dorë për Projektin: The Next 10

Ndonjëherë, projekti juaj kërkon një prekje kreativiteti. Këtu janë dhjetë dizajne kreative të kufirit të punuar me dorë për projekte për të shtuar atë dhunti artistike.

 1. Kufiri me gjethe: Vizatoni lloje të ndryshme gjethesh ose ngjiteni me një lloj. Shtoni nuancat e gjelbër për një prekje realiste.
 2. Kufiri me lule: Skiconi lloje të ndryshme lulesh. Mund t'i ngjyrosni ose t'i lini njëngjyrëshe për një pamje me klas.
 3. Kufiri me model: Bëhuni kreativ me modelet. Zig-zage, rrotullime, pika polka - qielli është kufiri.
 4. Kufiri i Kafshëve: Zgjidhni kafshën tuaj të preferuar dhe vizatoni versione të vogla të saj rreth kufirit.
 5. Kufiri i frutave: Vizatoni versione të vogla të frutave tuaja të preferuara. Kjo mund të jetë një shtesë argëtuese dhe plot ngjyra për projektin tuaj.
 6. Kufiri fisnor: Kërkoni një model fisnor për një pamje të tensionuar.
 7. Kufiri i dantellave: Një model dantelle mund t'i japë projektit tuaj një prekje elegante.
 8. Kufiri i shiritit komik: Kthejeni kufirin tuaj në një strip komik. Kjo funksionon mirë për projektet që lidhen me letërsinë ose artin.
 9. Kufiri i prerë letre: Bëhuni dinak me gërshërë dhe letër me ngjyrë. Pritini forma dhe ngjitini ato në kufi.
 10. Kufiri 3D: Jepini projektit tuaj një shfaqje me një kufi 3D. Vizatoni forma që krijojnë një iluzion thellësie.

80 dizajne të lehta kufitare për projekte shkollore - Dizajni i uebit i blogut Lorelei

Krijime shumëngjyrësh: Dizajni i kufirit për letër me madhësi A4 me ngjyra

Ngjyra ka fuqinë për të transformuar një projekt. Këtu janë dhjetë modele shumëngjyrëshe të kufirit që mund ta bëjnë projektin tuaj nga blah në të bukur.

 1. Kufiri i perëndimit të diellit: Rikrijoni ngjyrat e një muzgu për një efekt qetësues.
 2. Kufiri Nënujor: Përdorni nuancat e blusë dhe vizatoni krijesa nënujore për një temë detare.
 3. Kufiri i pyjeve të shiut: Vizatoni bimë dhe kafshë ekzotike me ngjyra të gjalla për një prekje të egër.
 4. Kufiri i peizazhit të qytetit: Vizatoni një horizont shumëngjyrësh të qytetit rreth projektit tuaj.
 5. Kufiri i karnavaleve: Përsëritni ngjyrat dhe energjinë e një karnaval në kufirin tuaj.
 6. Kufiri i bllokut të ngjyrave: Zgjidhni ngjyra të theksuara, të kundërta dhe mbushni kufirin tuaj me blloqe të mëdha ngjyrash.
 7. Kufiri Hapësinor: Një kufi me temë galaktike me yje dhe planetë mund të jetë vërtet jashtë kësaj bote!
 8. Kufiri Tie-Dye: Krijoni një efekt të mrekullueshëm lidhëse në kufirin tuaj.
 9. Kufiri Glitter: Kush nuk e pëlqen pak shkëlqimin? Aplikoni zam në kufirin tuaj dhe spërkatni shkëlqimin mbi të.
 10. Kufiri me shkëlqim në errësirë: Përdorni bojë me shkëlqim në errësirë ​​për një kufi që shkëlqen edhe në errësirë.

Për magjistarët dixhitalë: 10 modelet më të mira të kufirit dixhital

Nëse jeni duke krijuar një projekt dixhital, Photoshop dhe Illustrator mund të jenë miqtë tuaj më të mirë. Këtu janë dhjetë dizajne dixhitale të kufirit që mund ta çojnë projektin tuaj në nivelin tjetër.

 1. Kufiri i goditjes së furçës: Përdorni një efekt peneli për një pamje të lyer.
 2. Kufiri i Zjarrit: Me mjetet e duhura, mund të krijoni një kufi që duket sikur është në zjarr!
 3. Kufiri i ujit: Përdorni një efekt uji për një pamje freskuese.
 4. Kufiri neoni: Krijoni një efekt të shenjës neoni për një prekje futuriste.
 5. Kufiri i dërrasës së zezë: Një efekt i dërrasës së zezë mund t'i japë projektit tuaj një pamje vintage.
 6. Kufiri i akullit: Përdorni një efekt akulli për një kufi që duket i lezetshëm (punë e fjalës me qëllim).
 7. Kufiri i ndezur: Krijoni një kufi të ndezur që e bën projektin tuaj të dallohet.
 8. Kufiri i animuar: Shtoni një prekje lëvizjeje me një kufi të animuar.
 9. Kufiri i Artit Pixel: Nëse jeni adhurues i lojërave retro, një kufi i artit piksel mund të jetë një shtesë argëtuese.
 10. Kufiri me model: Përdorni një mbushje modeli për një kufi të shpejtë dhe të lehtë.

10 Finalja: Modelet e kufirit që sfidojnë kategoritë

Më në fund, këtu janë dhjetë modele unike kufitare që sfidojnë kategoritë. Ato janë një përzierje e thjeshtësisë, kreativitetit, ngjyrave dhe artit dixhital.

 1. Kufiri i Origami: Përdorni letër origami për të krijuar një kufi unik.
 2. Qep Kufirin: Vizatoni një vijë rreth projektit tuaj që duket si një vijë thurjeje.
 3. Kufi i gazetës: Pritini shiritat e gazetave dhe ngjitini ato në kufirin tuaj.
 4. Film Strip Border: Vizatoni një shirit filmi për një kufi të përsosur për filma ose projekte fotografike.
 5. Kufiri Rrugor: Vizatoni një rrugë me makina të vogla për një prekje të lezetshme dhe lozonjare.
 6. Kufiri i llambës së dritës: Vizatoni llamba për një projekt që lidhet me idetë ose inovacionin.
 7. Kufiri muzikor: Vizatoni nota muzikore për një projekt që lidhet me muzikën.
 8. Kufiri i flamurit: Vizatoni flamuj të vendeve të ndryshme për një projekt që lidhet me gjeografinë ose çështjet ndërkombëtare.
 9. Kufitare karamele: Vizatoni karamele tuaj të preferuar për një prekje të ëmbël.
 10. Kufiri i hartës: Vizatoni një hartë botërore për një projekt që lidhet me udhëtimin ose gjeografinë.

Përfundim

Mbani mend, çelësi për një dizajn të shkëlqyer kufiri nuk qëndron në kompleksitetin e tij, por në rëndësinë e tij me projektin tuaj. Një kufi i zgjedhur mirë, i krijuar bukur mund ta bëjë projektin tuaj të dallohet, të shfaqë kreativitetin tuaj dhe, më e rëndësishmja, të pasqyrojë personalitetin tuaj unik. Pra, vazhdoni, zgjidhni një dizajn dhe krijoni një projekt për të cilin jeni krenarë!