Целосен водич за почетници за фотографија од изгрејсонце и зајдисонце - Блог Lorelei Web Design

6 Фотошоп акции

Да се ​​фотографира изгрејсонцето е голем предизвик. Секој фотограф посакал да ја долови убавината на изгрејсонцето. Има многу совети како што се леќите на камерата, положбата; агол и осветлување што ќе треба да ги имате на ум за да создадете одлична слика. Секој фотоапарат е уникатен и секој има свој сет на барања што треба да ги изведува додека фотографирате изгрејсонце.

Целосен водич за почетници за фотографија од изгрејсонце и зајдисонце - Блог Lorelei Web Design

Зајдисонце на ридот Кокрајн од Д'Арси Норман

Можете да снимате изгрејсонце со кој било тип на камера, но LCD камерата е префериран избор. Фотографот може да ја држи камерата поблиску што помага да се намали тресењето додека ја фотографирате. Ако фотографот е загрижен за тресењето, тој секогаш може да користи статив за да го отстрани проблемот. Ќе сакате да правите фотографии од изгрејсонце кои ќе ги истакнат природните бои на утринското небо за да им дадат на вашите фотографии грациозно чувство. Додека фотографирате со изгрејсонце, фотографот треба да ја има на ум позицијата на хоризонтот на фотографијата.

Дигитален фотоапарат PowerShot SD980 IS 12.1 мегапиксели - злато

Добијте 90 долари попуст за купувањето на PowerShot SD980 IS 12.1 мегапикселна дигитална камера

Ако фотографот користи дигитален фотоапарат со оптички леќи, тој мора да се осигура дека не го става објективот директно на сончева светлина, тоа може да предизвика трајно оштетување на објективот. Ако фотографот е излезен на топол ден, тој секогаш треба да го држи капачето на објективот на сонце и да го исклучува фотоапаратот кога не го користи. Кога фотографот ја користи камерата, може да ги сними своите снимки и потоа повторно да ја исклучи камерата за да ја заштити. Но, повеќето од информациите овде се здрав разум, само не оставајте го вашиот фотоапарат надвор на сонце незаштитен како на пример на маса за пикник среде топлото лето.

Целосен водич за почетници за фотографија од изгрејсонце и зајдисонце - Блог Lorelei Web Design

Поглед на зајдисонце во HDR од BayShore Village снимено со Canon 1D Mark III со 24-105 mm f/4L поддржан на статив од јаглеродни влакна Gitzo GT5531S и глава за топка RRS BH-55. Фотографија од Кевинкол

Бојата на небото на изгрејсонце е прекрасна. Ако додадете тема како што е силуета или дрво, можете да додадете одлична перспектива на фотографијата. Ако фотографот ужива во својот сон наутро, тој сигурно ќе пропушти некои спектакуларни снимки од изгрејсонце, па затоа е важно да ги планирате вашите денови за да можете да излезете и да ја доловите убавината што е изгрејсонце. Фотографот секогаш треба да обезбеди рамнотежа помеѓу експозицијата и бојата кога снима изгрејсонце и секогаш треба да користи соодветна опрема како што се филтри.

Никогаш не треба да го ставате хоризонтот во центарот на фотографијата. Ако изгрејсонцето во центарот на фотографијата нема привлечност за окото, затоа најдобро е да го ставите пониско на фотографијата за да го привлечете окото на гледачот. Додавањето магла или виножито додава длабочина и повеќе боја на вашата фотографија. Фотографот е уметник и секогаш треба да смислува нови идеи; вака станувате подобри во вашиот занает и фотографирање на изгрејсонце. Ако на фотографот не му се допаѓа изгледот на одредена снимка, тој секогаш може да направи повеќе фотографии додека не се совпадне со сликата што ја има во неговиот ум.

Целосен водич за почетници за фотографија од изгрејсонце и зајдисонце - Блог Lorelei Web Design

Плажата Morro Strand State на брегот на Централна Калифорнија 16 ноември 2008 година. Мајкл „Мајк“ Л. Берд, Canon 1D Mark III EF 100-400mm f/4.5-5.6L IS USM рачен.

Смешното е што најдобрите фотографии од изгрејсонце/зајдисонце секогаш изгледаат како да се наоѓаат на местата што се толку незгодни за фотографот. Ова се места како мочуриште, пустина и ридови и така натаму, но тоа не треба да ги одврати вашите напори бидејќи исходот може да биде спектакуларен. Клучот за добра фотографија на зајдисонце е дистрибуцијата на светлината и хоризонтот, исто така е тешко да се фатат различните бои на зајдисонцето. Шемите на бои се црвена, сина, зелена и сите бои помеѓу нив, но еве неколку совети кои можеби ќе ви бидат корисни.

Добар прв обид треба да се случи во зима. Причината за ова е затоа што во зима сонцето заоѓа порано и не треба да чекате до сите часови од ноќта за да ја снимите вашата фотографија. Зајдисонце може да започне уште во 3:30-7:00 во зависност од вашата географска локација.

Изберете ја вашата снимка внимателно и додајте ги само предметите што ги сакате на фотографијата. Понекогаш може да има пречки, но добар фотограф може да работи со нив директно на неговите фотографии, силуети, ако се правилно направени, може да ја додадат убавината на зајдисонцето и да додадат одлична перспектива на вашите фотографии. Се разбира, би изгледало подобро без електричните линии што минуваат низ центарот на фотографијата, така што локацијата треба да се избере паметно и сигурно ќе излезете со убави фотографии.

Додека сте надвор и патувате во текот на денот, никогаш не е лоша идеја да направите неколку белешки на потенцијалните места што би било добро да ги снимите вашите фотографии, опишете си ја областа за да се потсетите подоцна. Не дозволувајте времето да ви ги попречи плановите бидејќи додавањето облачни пејзажи во вашата фотографија може да создаде интересни елементи, тие можат да ги променат боите и моделите на светлината и да додадат одлични ефекти на фотографиите. Времето не треба да биде фактор на вашите фотографии, освен ако, се разбира, воопшто нема изгрејсонце/зајдисонце поради условите. Можете да научите да ја правите најдобрата фотографија со малку имагинација и никогаш не треба да дозволите приликата да ве одмине.

Постои уште еден проблем кога станува збор за фотографирање на изгрејсонце/зајдисонце, а тоа е дека тие траат само неколку кратки минути, така што вашите снимки треба брзо да се усогласат најдобро што можете за да ги снимите вашите најдобри снимки. Планирањето е клучот и ако имате време да го направите тоа, можете да ги планирате вашите снимки еден ден пред време за да бидете подготвени, да ја поставите вашата опрема и да запишувате како сакате да бидете позиционирани наутро или навечер. . Дозволете време за поставување кога ќе излезете за да почнете да ги фотографирате. Употребата на статив не е лоша идеја и во овој случај.

Станете господар на вашите вештини

Секој го сака изгледот на изгрејсонце или зајдисонце и многу фотографи сакаат да го овековечат моментот, тоа е една од најчестите теми за фотографите. Ова е причината зошто треба да вежбате и да станете уште подобри во вашиот занает бидејќи конкуренцијата може да биде брутална.

Првото нешто што треба да направите е да смислите план. Самото излегување и земање случаен нишан и истрел со оган нема да биде вистинскиот избор. Вашата цел е да создадете убава фотографија, а не само слика. Бидете креативни и додавајте работи во преден план, средина, па дури и во позадина, ова може да додаде длабочина на вашите фотографии. Планирајте и замислете ја фотографијата во вашиот ум, смислете го чувството што сакате да му го изразите на гледачот, не сте повеќе дете и за создавање на добра фотографија потребно е малку повеќе време отколку само да покажете кон нешто и да ја фотографирате.

Целосен водич за почетници за фотографија од изгрејсонце и зајдисонце - Блог Lorelei Web Design

Експозиција: 0.001 сек (1/1600) Отвор: f/10 Фокусна должина: 100 mm ISO Брзина: 400. од ronnie44052

Истражувањето на фотографии од други изгрејсонце и зајдисонце на интернет е добра идеја да се добијат совети и идеи за осветлување од оние што поминале пред вас, можете да видите како некој ја доловува светлината, боите и слично и ви дава цел или нешто слично. да се стремите кон вашата фотографија. Мора да научите да ги гледате работите со гледачот на камерата за да дојдете до тие одлични кадри. Треба да дозволите вашата имагинација да владее и да заборавите на филтрите што ги користиме во нашиот сопствен ум. Мора да бидете камерата и окото на фотоапаратот, затоа немојте да бидете срамежливи, облечете го капачето за креативност и дајте ѝ возбуда.

Менувањето на вашите леќи, брзините на блендата и вредностите на решетката создаваат различен изглед на вашите фотографии, па затоа е добра идеја да вежбате и да пробате различни работи. Погледнете наоколу за различни елементи што ќе ги додадете во вашите снимки и забавувајте се. Вежбајте овде е клучот за создавање одлични снимки од изгрејсонце/зајдисонце. Ако не ви се допаѓа еден елемент, можете да преминете на друг и друг додека не го најдете токму она што го барате.

Ако користите DSLR камера, можете да ја поставите на режимот за автоматско заградување. Треба да снимате во RAW бидејќи ова е идеално за пост-обработка. Можете да прочитате за „RAW за почетници“ во мојата претходна статија.

За да снимате две лица на зајдисонце, треба да го поставите ISO на 300+ и нивото на решетка на F/5-F/8 додека снимате во рачниот режим. Ако вашиот формат на фотографирање е JPG, поставете го балансот на белата боја на облачно место, користете ја камерата во рачен фокус. Доколку е потребно, можете да легнете за да избегнете какви било пречки што може да ви пречат додека ја фотографирате вашата фотографија од изгрејсонце/зајдисонце.

Секогаш можете да се вратите на страницата ако не сте задоволни со исходот на претходните фотографии, можете да ги фотографирате одново и одново додека не дојдете до фотографијата што сте ја замислиле во вашиот ум. За се е потребно време и вежбање, но како што вели старата поговорка, практиката прави совршена!

Следниве се 5 совети за фотографирање со изгрејсонце/зајдисонце

  • Научете како да предвидите одлично зајдисонце. Треба секогаш да ја имате подготвено камерата и треба да бидете во позиција пред да дојде моментот. Моментот на зајдисонце трае само неколку минути, па затоа треба да бидете подготвени. Разгледајте ги вашите локации и знајте каде ќе поставите за фотографирање. Ова ќе ви одземе многу потрошено време во иднина ако го планирате малку однапред.
  • Бидете трпеливи за да ја фатите бојата. Секогаш има кратки неколку минути откако сонцето изгледа како да зајде, има излив на сјајна боја. Бидете трпеливи за да можете да ги фатите овие брилијантни бои на зајдисонце. Не мора да брзате низ сите ваши снимки, понекогаш земањето дополнителни неколку минути може да ја направи сета разлика во светот во вашата фотографија.

Целосен водич за почетници за фотографија од изгрејсонце и зајдисонце - Блог Lorelei Web Design

  • Најдете тема во преден план. Ова може да биде важно. Сите ги споделија истите здодевни слики од „само“ изгрејсонце или „само“ зајдисонце, и видов дека многу од моите пријатели ми ги прикажуваат истите слики одново и одново. Зошто да не додадете нешто интересно во преден план? Зошто да не додадете одлична силуета на вашата слика, таа не мора да биде голем предмет на фотографијата и можете да креирате силуета што ќе го фати окото на гледачот и ќе го вовлече во прекрасните бои на вашето изгрејсонце или зајдисонце.
  • Внесете ја целата боја што можете во вашата фотографија. Правилото за третини овде може да се отфрли бидејќи зборуваме за изгрејсонце и зајдисонце и дозволете ми да објаснам зошто; правилото за третини едноставно значи дека треба да го поставите хоризонтот на вашата слика или на горната третина од страницата или на долната третина. Ако го направите ова на слика од изгрејсонце/зајдисонце, ќе гледате дека голем дел од вашата фотографија е темно. Ако сакате да ја доловите вистинската убавина на разнобојното изгрејсонце или зајдисонце, тогаш треба еднаш да го игнорирате ова правило за да го извлечете максимумот од живописните бои што се нудат во овој посебен период од денот.
  • Ако сте во близина на извор на вода, користете ја креативно за да ја одразите убавината на боите на вашата фотографија. Многу луѓе се обидуваат да избегнат додавање на елементот вода, но тоа може да создаде прекрасно уметничко дело кога ќе се додаде на вашата фотографија. Водата може да ги рефлектира и одекнува сите прекрасни бои и да создаде сосема нова димензија на вашата фотографија.

Има совети за вас за фотографирање изгрејсонце/зајдисонце. Овде концентрацијата беше на креативноста, не толку на техничкиот дел од фотографирањето. Вашата способност да ја читате природата и да го фатите вистинскиот момент е многу поважна од техничкиот дел од фотографијата во оваа ситуација. Одлична фотографија од изгрејсонце или зајдисонце е само на хоризонтот за вас како фотограф, затоа одете и забавувајте се вежбајќи и уживајќи во природата, нека ве инспирира и поттикне да создавате прекрасни уметнички дела во вашата фотографија.

https://loreleiwebdesign.com//HLIC/765aa298645e4803e46614f0b083c412.jpg