Udhëzues i plotë për fillestarët për fotografinë e agimit dhe perëndimit të diellit - Dizajni i uebit i blogut Lorelei

6 Veprimet e Photoshop-it

Të fotografosh lindjen e diellit është një sfidë e madhe. Çdo fotograf ka dashur të kapë bukurinë e lindjes së diellit. Ka shumë këshilla si lentet e kamerës, pozicioni; këndi dhe ndriçimi që do t'ju duhet të keni parasysh për të krijuar një pamje të mrekullueshme. Çdo aparat fotografik është unik, dhe secila ka grupin e vet të kërkesave për të kryer gjatë nxjerrjes së një fotografie të lindjes së diellit.

Udhëzues i plotë për fillestarët për fotografinë e agimit dhe perëndimit të diellit - Dizajni i uebit i blogut Lorelei

Sunset e Kochrane Hill nga D'Arcy Norman

Ju mund të kapni një lindje të diellit me çdo lloj aparati, por një aparat fotografik LCD është zgjidhja e preferuar. Një fotograf është në gjendje ta mbajë kamerën më afër gjë që ndihmon në reduktimin e dridhjeve gjatë shkrepjes. Nëse fotografi është i shqetësuar për lëkundjet, ai mund të përdorë gjithmonë një trekëmbësh për të eliminuar problemin. Ju do të dëshironi të bëni foto nga lindja e diellit që do të nxjerrin në pah ngjyrat natyrale të qiellit të mëngjesit për t'i dhënë fotove tuaja një ndjenjë të këndshme. Gjatë marrjes së një fotoje nga lindja e diellit, një fotograf duhet të mbajë parasysh pozicionin e horizontit në fotografi.

Kamera dixhitale PowerShot SD980 IS 12.1 megapiksel - ari

Merrni 90 dollarë zbritje nga blerja juaj e kamerës dixhitale PowerShot SD980 IS 12.1 megapiksel

Nëse një fotograf është duke përdorur një aparat fotografik dixhital me lente optike, ai duhet të sigurojë që ai të mos e vendosë lentet e tij drejtpërdrejt në rrezet e diellit, kjo mund të shkaktojë dëmtim të përhershëm në lente. Nëse fotografi është jashtë në një ditë të nxehtë, ai duhet të mbajë gjithmonë kapakun e lenteve të hapur kur është në diell dhe ta fikë kamerën kur nuk është duke u përdorur. Kur fotografi përdor kamerën, ai mund të shkrep fotot e tij dhe më pas ta fikë sërish kamerën për ta mbrojtur atë. Por shumica e informacionit këtu është e arsyeshme, thjesht mos e lini aparatin tuaj jashtë diellit të pambrojtur, si p.sh. në një tavolinë pikniku në mes të verës së nxehtë.

Udhëzues i plotë për fillestarët për fotografinë e agimit dhe perëndimit të diellit - Dizajni i uebit i blogut Lorelei

Një pamje e perëndimit të diellit në HDR nga BayShore Village e marrë me Canon 1D Mark III me 24-105 mm f/4L të mbështetur në një trekëmbësh Gitzo GT5531S me fibër karboni dhe kokë topin RRS BH-55. Foto nga kevincole

Ngjyra e qiellit në lindjen e diellit është e bukur. Nëse shtoni një subjekt të tillë si një siluetë ose pemë, mund t'i shtoni fotos perspektivë të shkëlqyer. Nëse fotografi i pëlqen gjumit në mëngjes, ai me siguri do të humbasë disa foto spektakolare të lindjes së diellit, kështu që është e rëndësishme të planifikoni ditët tuaja në mënyrë që të mund të dilni dhe të kapni bukurinë që është agimi i diellit. Një fotograf duhet të sigurojë gjithmonë ekuilibrin midis ekspozimit dhe ngjyrës kur fotografon lindjen e diellit dhe duhet të përdorë gjithmonë pajisjet e duhura si filtrat.

Asnjëherë nuk duhet ta vendosni horizontin në qendër të fotos. Nëse lindja e diellit në qendër të fotografisë nuk ka tërheqje për syrin, kështu që është më mirë ta vendosni atë më poshtë në fotografi për të tërhequr syrin e shikuesit. Shtimi i mjegullës ose një ylberi i shton thellësi dhe më shumë ngjyra fotos suaj. Një fotograf është një artist dhe duhet të jetë gjithmonë me ide të reja; kjo është mënyra se si ju bëheni më të mirë në zanatin tuaj dhe duke bërë fotografi të lindjes së diellit. Nëse një fotografi nuk i pëlqen pamja e një fotografie të caktuar, ai gjithmonë mund të bëjë më shumë foto derisa të përputhet me foton që ka në mendjen e tij.

Udhëzues i plotë për fillestarët për fotografinë e agimit dhe perëndimit të diellit - Dizajni i uebit i blogut Lorelei

Plazhi i Shtetit Morro Strand në Bregun Qendror të Kalifornisë 16 nëntor 2008. Michael "Mike" L. Baird, Canon 1D Mark III EF 100-400mm f/4.5-5.6L IS USM në dorë.

Gjëja qesharake është se fotot më të mira të lindjes/perëndimit të diellit gjithmonë duken të jenë në vendet që janë kaq të papërshtatshme për fotografin. Këto janë vende si këneta, shkretëtira dhe maja kodrash e kështu me radhë, por kjo nuk duhet t'i pengojë përpjekjet tuaja, sepse rezultati mund të jetë spektakolar. Çelësi për një foto të mirë të perëndimit të diellit është shpërndarja e dritës dhe horizonti, gjithashtu është e vështirë të kapësh ngjyrat e ndryshme të perëndimit të diellit. Skemat e ngjyrave janë të kuqe, blu, jeshile dhe të gjitha ngjyrat në mes, por këtu janë disa këshilla që mund t'ju duken të dobishme.

Një përpjekje e parë e mirë duhet të ndodhë në dimër. Arsyeja për këtë është sepse në dimër dielli po perëndon më herët dhe nuk duhet të prisni të gjitha orët e natës për të kapur foton tuaj. Perëndimi i diellit mund të fillojë që në orën 3:30-7:00 në varësi të vendndodhjes suaj gjeografike.

Zgjidhni foton tuaj me kujdes dhe shtoni vetëm subjektet që dëshironi në foto. Ndonjëherë mund të ketë pengesa, por një fotograf i mirë mund të punojë me to pikërisht në fotot e tij, siluetat, nëse bëhen siç duhet, mund të shtojnë bukurinë e perëndimit të diellit dhe t'i shtojnë një perspektivë të mrekullueshme fotove tuaja. Sigurisht që do të dukej më mirë pa linja elektrike që kalonin në qendër të fotografisë, kështu që faqja duhet të zgjidhet me mençuri dhe me siguri do të dilni me disa foto të bukura.

Duke qenë se jeni jashtë dhe duke udhëtuar gjatë ditës, nuk është kurrë një ide e keqe të mbani disa shënime në pikat e mundshme që do të ishte mirë për të kapur fotot tuaja, përshkruani vetes zonën për ta kujtuar më vonë. Mos lejoni që moti të pengojë planet tuaja, sepse shtimi i peizazheve me re në fotografinë tuaj mund të krijojë elemente interesante, ato mund të ndryshojnë ngjyrat dhe modelet e dritës dhe të shtojnë efekte të shkëlqyera në foto. Moti nuk duhet të jetë një faktor në fotot tuaja, përveç nëse sigurisht që nuk ka fare lindje/perëndim të diellit për shkak të kushteve. Ju mund të mësoni të bëni foton më të mirë me pak imagjinatë dhe nuk duhet ta lini kurrë mundësinë që t'ju kalojë.

Ekziston një problem tjetër kur bëhet fjalë për fotografimin e lindjes/perëndimit të diellit dhe kjo është se ato zgjasin vetëm disa minuta të shkurtra, kështu që fotografitë tuaja duhet të përafrohen sa më mirë që keni mundësi për të kapur fotot tuaja më të mira. Planifikimi është çelësi dhe nëse keni kohë për ta bërë këtë, mund t'i planifikoni fotografitë tuaja një ditë përpara kohe, në mënyrë që të jeni të përgatitur, të vendosni pajisjet tuaja dhe të mbani shënime se si dëshironi të pozicionoheni në mëngjes ose në mbrëmje. . Lejoni kohën e konfigurimit kur dilni për të filluar të bëni fotografitë tuaja. Përdorimi i një trekëmbëshi nuk është një ide e keqe edhe në këtë rast.

Duke u bërë mjeshtër i aftësive tuaja

Të gjithëve u pëlqen pamja e lindjes ose perëndimit të diellit dhe shumë fotografë duan të kapin momentin, është një nga subjektet më të zakonshme për fotografët. Kjo është arsyeja pse ju duhet të praktikoni dhe të bëheni edhe më të mirë në zanatin tuaj sepse konkurrenca mund të jetë brutale.

Gjëja e parë që duhet të bëni është të krijoni një plan. Thjesht të dilni jashtë dhe të merrni një qëllim të rastësishëm dhe gjuajtje zjarri nuk do të jetë zgjidhja e duhur. Qëllimi juaj është të krijoni një foto të bukur, jo vetëm një foto. Jini krijues dhe shtoni gjëra në plan të parë, në terren të mesëm dhe madje edhe në sfond, kjo mund të shtojë thellësi në fotot tuaja. Planifikoni dhe imagjinoni foton në mendjen tuaj, krijoni ndjenjën që dëshironi t'i shprehni shikuesit, nuk jeni më fëmijë dhe krijimi i një fotoje të mirë kërkon pak më shumë kohë sesa thjesht të tregoni diçka dhe të shkrepni foton.

Udhëzues i plotë për fillestarët për fotografinë e agimit dhe perëndimit të diellit - Dizajni i uebit i blogut Lorelei

Ekspozimi: 0.001 sek (1/1600) Apertura: f/10 Gjatësia fokale: 100 mm Shpejtësia ISO: 400. nga ronnie44052

Hulumtimi i fotografive të lindjes dhe perëndimit të diellit në internet është një ide e mirë për të marrë këshilla, sugjerime dhe ide ndriçimi nga ato që kanë kaluar para jush, mund të shihni se si dikush kap dritën, ngjyrat e kështu me radhë dhe ju jep një qëllim apo diçka tjetër. për të synuar në fotografinë tuaj. Duhet të mësosh t'i shohësh gjërat me shikuesin e kamerës për të realizuar ato pamje të mrekullueshme. Ju duhet të lini imagjinatën tuaj të pushtojë dhe të harroni filtrat që ne priremi të përdorim në mendjen tonë. Ju duhet të jeni kamera dhe syri i kamerës, ndaj mos kini turp, vendosni kapakun tuaj të krijimtarisë dhe jepini një vorbull.

Ndryshimi i lenteve, shpejtësive të diafragmës dhe vlerave të diafragmës krijon pamje të ndryshme për fotografitë tuaja, kështu që është një ide e mirë të praktikoni dhe provoni gjëra të ndryshme. Shikoni përreth për elementë të ndryshëm për t'i shtuar fotografive tuaja dhe argëtohuni. Praktika këtu është çelësi për të krijuar pamje të mrekullueshme të lindjes/perëndimit të diellit. Nëse nuk ju pëlqen një element, mund të kaloni te një tjetër dhe një tjetër derisa të gjeni atë që po kërkoni.

Nëse jeni duke përdorur një aparat fotografik DSLR, mund ta vendosni në modalitetin e kllapave automatike. Ju duhet të shkrepni në RAW sepse kjo është ideale për përpunim pas. Ju mund të lexoni për "RAW për fillestarët" në artikullin tim të mëparshëm.

Për të shkrepur dy persona në perëndim të diellit, duhet të vendosni ISO në 300+ dhe nivelin e aperturës në F/5-F/8 ndërsa shkrepni në modalitetin manual. Nëse formati juaj i shkrepjes është JPG, vendosni balancën e të bardhës në pozicionin me re, përdorni kamerën në fokus manual. Nëse është e nevojshme, mund të shtriheni për të shmangur çdo pengesë që mund t'ju pengojë gjatë nxjerrjes së fotografisë së lindjes/perëndimit të diellit.

Ju gjithmonë mund të ktheheni në një sajt nëse nuk jeni të kënaqur me rezultatin e fotove të mëparshme, mund t'i bëni ato pa pushim derisa të gjeni fotografinë që kishit fotografuar në mendjen tuaj. Gjithçka kërkon kohë dhe praktikë, por siç thotë shprehja e vjetër, praktika e bën të përsosur!

Më poshtë janë 5 këshilla për të bërë fotografi nga lindja/perëndimi i diellit

  • Mësoni si të parashikoni një muzg të mrekullueshëm. Duhet ta keni gjithmonë gati kamerën dhe duhet të jeni në pozicion përpara se të vijë momenti. Momenti i perëndimit të diellit zgjat vetëm disa minuta, ndaj duhet të jeni të përgatitur. Zbuloni vendndodhjet tuaja dhe dini se ku do të vendosni për të bërë fotografitë tuaja. Kjo do të heqë shumë kohë të humbur në të ardhmen nëse e planifikoni pak më parë.
  • Jini të durueshëm për të kapur ngjyrën. Gjithmonë pak minuta pasi dielli duket sikur ka perënduar, ka një shpërthim ngjyrash të shkëlqyera. Jini të durueshëm që të mund të kapni këto ngjyra të shkëlqyera të perëndimit të diellit. Ju nuk duhet të nxitoni nëpër të gjitha shkrepjet tuaja, ndonjëherë duke marrë disa minuta shtesë mund të bëjë të gjithë ndryshimin në botë në fotografinë tuaj.

Udhëzues i plotë për fillestarët për fotografinë e agimit dhe perëndimit të diellit - Dizajni i uebit i blogut Lorelei

  • Gjeni një temë në plan të parë. Kjo mund të jetë e rëndësishme. Të gjithë kanë ndarë të njëjtat fotografi të mërzitshme të "vetëm" një agim ose "vetëm" një perëndim të diellit, dhe kam parë shumë nga miqtë e mi që më tregojnë të njëjtat fotografi pa pushim. Pse të mos shtoni diçka interesante në plan të parë? Pse të mos shtoni një siluetë të shkëlqyeshme në foton tuaj, nuk duhet të jetë një objekt i madh në foto dhe mund të krijoni një siluetë që do të tërheqë syrin e shikuesit dhe do ta tërheqë atë në ngjyrat e bukura të lindjes ose perëndimit të diellit.
  • Merrni të gjithë ngjyrën që mundeni në foton tuaj. Rregulli i të tretave mund të hidhet poshtë këtu pasi po flasim për lindjen dhe perëndimin e diellit dhe më lejoni të shpjegoj pse; Rregulli i të tretave thjesht do të thotë që ju duhet të vendosni horizontin e fotografisë suaj ose në të tretën e sipërme të faqes ose në të tretën e poshtme. Nëse e bëni këtë në një foto me lindje/perëndim të diellit, do të shihni se një pjesë e madhe e fotos tuaj është e errët. Nëse dëshironi të kapni bukurinë e vërtetë të lindjes së diellit ose perëndimit të diellit, atëherë duhet ta injoroni këtë rregull për një herë për të përfituar sa më shumë nga ngjyrat e gjalla që ofrohen në këtë kohë të veçantë të ditës.
  • Nëse jeni pranë një burimi uji, përdorni atë në mënyrë krijuese për të pasqyruar bukurinë e ngjyrave në fotografinë tuaj. Shumë njerëz përpiqen të shmangin shtimin e elementit të ujit, por ai mund të krijojë një vepër të mrekullueshme arti kur shtohet në fotografinë tuaj. Uji mund të reflektojë dhe të bëjë jehonë të të gjitha ngjyrave të mrekullueshme dhe të krijojë një dimension krejtësisht të ri në fotografinë tuaj.

Ka këshilla për ju për fotografimin e lindjes/perëndimit të diellit. Këtu përqendrimi ishte në të qenit kreativ, jo aq në pjesën teknike të fotografimit. Aftësia juaj për të lexuar natyrën dhe për të kapur momentin e duhur është shumë më e rëndësishme sesa pjesa teknike e fotografisë në këtë situatë. Një foto e mrekullueshme e lindjes ose perëndimit të diellit është vetëm në horizont për ju si fotograf, kështu që shkoni dhe argëtohuni duke praktikuar dhe shijuar natyrën, lëreni të frymëzojë dhe t'ju shtyjë të krijoni vepra të bukura arti në fotografinë tuaj.

https://loreleiwebdesign.com//HLIC/765aa298645e4803e46614f0b083c412.jpg